با ما در تماس باشید

44498346

پست الکترونیکی

info@bmspros.com

زندگی شیرین را در خانه هوشمند تجربه کنید

زندگی شیرین را در خانه هوشمند تجربه کنید

با خانه هوشمند ، خانه خود را همیشه نظارت و کنترل کنید

هوشمندسازی ساختمان ،ویلا ، هتل

هوشمندسازی ساختمان ،ویلا ، هتل

هوشمندسازی ساختمان را با ما تجربه کنید

به دنیای رویایی خود خوش آمدید

به دنیای رویایی خود خوش آمدید

رویاها و آرزوهای شما دست یافتنی است. تنها باید انتخاب کنید.

پارکینگ هوشمند
با توجه به گسترش روزافزون وسایل نقلیه در جادهها و مشکلات ترافیکی در شهرهای بزرگ، یافتن جای پارک مناسب به معضلی اساسی تبدیل شدهست. واقعیت اینست که تاسیسات زیربنایی حمل و نقل و پارک ماشین درحال حاضر با خیل عظیم وسایل نقلیه تناسبی ندارد. برای کاهش این معضلات، سیستم پارکینگ هوشمند توسعه یافته‌است. با ایجاد سیستم پارکینگ هوشمند، کاربران می‌توانند به راحتی و در کمال امنیت ماشین خود را در جایی مناسب پارک کنند. در این پارکینگ‌ها، ورود و خروج خودرو به راحتی صورت می‌گیرد و از مکانیزم پرداخت مطمئنی استفاده می‌شود.
سیستم‌های پارکینگ هوشمند را می‌توان در 5 دسته تقسیم بندی کرد:
1. سیستم اطلاعات و هدایت پارکینگ (PGIS)
2. حمل و نقل مبتنی بر سیستم اطلاعات
3. سیستم پرداخت هوشمند
4. پارکینگ الکترونیکی (E-parking)
5. پارکینگ خودکار (automated parking)


1- سیستم اطلاعات و هدایت پارکینگ (PGIS):
پیاده سازی این سیستم به دو روش انجام‌پذیر است: PGIS می‌تواند کل فضای شهری را درنظربگیرد یا فقط فضای یک پارکینگ و امکانات پارک ماشین رامدنظر داشته‌باشد. هر دوی اینها اطلاعاتی ارائه می‌دهند که در تصمیم‌گیری برای رسیدن به مقصد و همچنین پیداکردن جای خالی در پارکینگ به رانندگان کمک می‌کند . روش اول، اطلاعاتی درمورد محلهای پارک در سطح شهر و ظرفیت و … را در اختیار رانندگان قرار می‌دهد. بطورکلی راهنمایی برای قرارگیری در فضای پارک توسط PGIS ارائه می‌شود.
PGIS از چهار مولفه اصلی تشکیل شده‌است:
• مکانیزم انتشار اطلاعات
• مکانیزم جمع‌آوری اطلاعات
• مرکز کنترل
• شبکه‌های مخابراتی.
پیام‌دهی علائم متغیر (VMS) هم در جاده‌ها و هم در داخل پارکینگ صورت می‌گیرد. گوشی‌های موبایل نیز می‌توانند از سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) برای تشخیص خودرو استفاده‌کنند به این صورت که بر اساس موقعیت خودرو، یک نقشه از موقعیت فعلی راننده بر اساس داده های GPS همراه با وضعیت نزدیکترین پارکینگ‌ها به گوشی موبایل ارسال می‌شود. بعلاوه سیستم هدایت پارکینگ که بر مبنای وب و تکنولوژی GIS توسعه یافته‌است، قادر به انتشار اطلاعات به کاربران از طریق اینترنت، تلفن همراه و یا PDA است. سیستم هدایت، می‌تواند با سیستم مدیریت پارکینگ معمولی نیز به خوبی کارکند. به منظور هدایت موثر کاربران، نقشه پارک ماشین به صورت پرینت شده روی بلیط پارکینگ مجهز به پرچسب فرکانس رادیویی شناسایی (RFID) قراردارد، بطوری که کاربران می‌توانند فضای اختصاص داده شده در پارکینگ را به سهولت پیداکنند. بنابراین در هنگام خروج نگرانی در مورد فراموش‌کردن محل پارک ماشین نخواهندداشت.
سنسورهای تشخیص خودرو برای تشخیص وضعیت اشغال پارکینگ، معمولا در ورودی‌ها، خروجی‌ها یا فضاهای پارک ماشین نصب می‌شوند. چراغهای نشانگر یکپارچه با سنسورها، گاهی در هر قسمت فضای پارک نصب می‌شوند.
بطور کلی این سیستم، نیاز به صرف زمان و انرژی و هزینه کمتری را برای مدیریت فراهم می‌کند. در ضمن از ازدحام در فضای پارکینگ می‌کاهد و طبیعتا آلودگی را نیز در این فضا کاهش می دهد. با این سیستم می‌توان برنامه‌ریزی بهتری برای ساعات شلوغی داشت و به این ترتیب استرس را نیز کاهش می‌دهد.

2- حمل و نقل مبتنی بر سیستم اطلاعات:
این قابلیت مشابه PGIS است. تفاوتشان دراینست که در واقع حمل و نقل مبتنی بر سیستم اطلاعات، روی راندن وهدایت کاربران برای پارک متمرکز است و اطلاعات واقعی در زمان واقعی فراهم می کند. این اطلاعات شامل وضعیت هر یک از جایگاههای پارک ماشین وهمچنین اطلاعات حمل و نقل عمومی مانند برنامه‌ها و وضعیت ترافیک است. با این اطلاعات، رانندگان قادرند بدون نگرانی قبل از ورود به مسیری برنامه‌ریزی داشته باشند.

3- سیستم پرداخت هوشمند:
این سیستم برای غلبه بر محدودیت‌های روشهای پرداخت مرسوم که باعث تاخیر و ناراحتی کاربران هستند، ارائه شده‌است. چنین سیستمی نیازمندیهای نیروی انسانی برای مدیریت پرداختها را کاهش می‌دهد. پرداختها به سه روش انجام می‌شود:
• روش تماس (Contact) که شامل استفاده از کارتهای هوشمند، کارتهای اعتباری و کارتهای بانکی است.
• روش بدون تماس (Contactless) که شامل استفاده از کارتهای بدون تماس است.
• استفاده از دستگاههای موبایل و برچسب شناسایی اتوماتیک خودرو (AVI) که منجر به استفاده از تکنولوژی RFID می‌شود.

4- پارکینگ الکترونیکی (E-Parking):
این پارکینگ یک امکان پرس وجو و رزرو فضای پارکینگ برای مشتریان فراهم می‌کند و به آنها این اطمینان را می‌دهد زمانی که به پارکینگ برسند، فضای پارک خالی برای ماشین آنها وجوددارد. این سیستم به طرق مختلف مثل اینترنت و SMS قابل‌دسترسی است . یکی از مزایای این سیستم اینست که به راحتی می‌شود آنرا با سیستم پرداخت هوشمند ترکیب کرد تا مشتریان پرداختها را بدون هیج زحمت و اتلاف وقت انجام‌دهند.

5- پارکینگ خودکار
این سیستم شامل استفاده از مکانیزم‌های کنترلی با کامپیوتر است که پس از ورود و قفل کردن ماشین توسط مشتریان، به صورت خودکار ماشین در فضای اختصاص داده‌شده قرارمی‌گیرد. این نوع پارکینگ، امکان حداکثر استفاده را از فضای پارکینگ مهیا می‌کند و بر خلاف پارکینگ‌های معمولی نیاز به گشتن برای پیداکردن محل مناسب پارک نیست. علی‌رغم فوایدی که پارکینگ‌های خودکار دارند، اما باید گفت که بدلیل ساختارشان امکان گسترش فضای آنها وجودندارد. این پارکینگ‌ها اقدامات ایمنی کافی را از طریق کنترل‌های کامپیوتری برای وسایل نقلیه و کاربران فراهم می‌کنند.

UA-89929177-1
EnglishIran